Za návrat všech žáků a studentů do škol. Bez podmínek - prohlášení

Jak se zapojit do výzvy Za návrat všech žáků a studentů do škol. Bez podmínek:

Týden nesouhlasu s distanční výukou

V týdnu od 25. 1. vyzýváme všechny rodiče, žáky a studenty, učitele i všechny ostatní, koho štve, jak dlouho už děti trčí doma a je jim vládou v čele s Babišem upíráno právo na kvalitní prezenční vzdělání, sociální kontakty s vrstevníky, sport i umění, aby přijali výzvu a připojili se k vyjádření nesouhlasu.

Je na každém z nás, jakou formu vyjádření svého postoje k vládním nařízením upírajícím dětem vzdělání zaujme.

Leták Za návrat všech žáků a studentů do škol ke stažení.

 

▶▶ Pro distanční výuku:

 • v týdnu od pondělí 25. 1. se připojit k bojkotu distanční výuky – ke stávce, jak tomu vyzval jeden učitel – viz naše prohlášení Za návrat všech žáků a studentů do škol. Bez podmínek a dopis učitelům, rodičům a studentům: Učitel ZUŠ a otec školních dětí: osobní bojkot distanční výuky v týdnu od 25. 1.,
 • nabídnout žákům a studentům v čase vyučování setkání venku a věnovat se sportu, uměleckým předmětům, diskusím, případně se věnovat některým těmto aktivitám on-line,
 • po dobu distanční výuky dát ostatním v on-line vysílání najevo podporu výzvě k návratu dětí do škol – přímo sdělením o této výzvě, připnutím trikolóry, letákem, bannerem, odkazem… a předat informaci na naši iniciativu a dopisy vládě a poslancům.
 • pomocí programu ManyCam ve Windows můžete na obrazovku při on-line vysílání „připnout“ libovolný text nebo obrázek. Prostřednictvím tohoto programu vytvoříte virtuální kameru, která dokáže smísit obrázek nebo text s obrazem snímaným kamerou. Ve volné verzi s logem. Např. takto: (děkujeme jednomu učiteli za možnost sdílet obrázek)

Distanční výuka vysílání - vratme děti do školy

 

▶▶ Psaní dopisů a e-mailů:

E-mailů vládě a poslancům a dalším institucím už bylo rodiči, studenty, pedagogy a dalšími lidmi napsáno dost a mnoho z nás propadá beznaději, že to nemá žádný efekt, když skutečně jen občas někdo odpoví a dlouho se nic nemění. Je třeba si na druhou stranu uvědomit, že e-mailů chodí vládě a poslancům stále velké množství a není v jejich silách na ně odpovídat, což je samozřejmě nezprošťuje odpovědnosti za to, že na na problémy žáků, studentů, rodičů a pedagogů kašlou.

Přesto se nevzdáváme myšlenky, že hromadné psaní jak fyzických dopisů, tak e-mailů, není bez efektu. Proto:

 

▶▶ Na sociálních sítích:

 • Na Facebooku máte mnoho možností, jak dát najevo svoji podporu výzvě za návrat dětí do škol
  • připojení se k události výzvy – odkaz doplníme
  • sdílením, lajkováním, komentováním
  • používáním hashtagu #detidoskoly
  • připnutím rámečku na profil s hashtagem #detidoskoly (najdete v profilových rámečcích pod názvem Vraťme děti do školy)
 • Napište zprávu s vaším názorem a příběhem na zavírání dětí doma na facebookové stránky ministerstev a vlády:
 • Komentujte příspěvky MŠMT, MZ, Vlády ČR a pište své názory a příběhy, ale pozor na spamování, pište věcně a slušně, aby nedošlo k vašemu zablokování

 

 

Poštovní adresy:

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy
Robert Plaga
Karmelitská 529/5
118 12 Praha 1
e-mail: ministr@msmt.cz

 

Ministr zdravotnictví
Jan Blatný
Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2
e-mail: ministr@mzcr.cz

 

Úřad vlády České republiky
nábřeží Edvarda Beneše 4
Praha 1 – Malá Strana
118 01
e-mail: posta@vlada.cz

 

 

 

Jaké máte další možnosti, jak se zasadit o návrat dětí do škol a apelovat na vládní představitele a poslance:

 

Není vám lhostejné – stejně jako nám a dalším tisícům rodičů, dětí a studentů, občanů ČR – že vládní představitelé v čele s Babišem, Blatným a Plagou diskriminují děti a mladé lidi v přístupu ke vzdělání, které je zaručeno Listinou základních práv a svobod a Ústavou ČR?

Nesouhlasíte s plošným zavíráním škol a vzdělávacích institucí?

Nesouhlasíte s nařizováním celodenního nošení roušek dětmi ve školách, protože není dostatečně odůvodněné z hlediska přínosu ani bezpečnosti pro samotné děti, které v nich tráví mnohdy 6 – 8 hodin denně?

Cílem naší iniciativy je návrat VŠECH dětí do škol BEZ PODMÍNEK. Viz naše prohlášení z 23. 11. 2020 a prohlášení z 9. 11. 2020.

 

Jak se zapojit

Od listopadu 2020 napsalo vládním zástupcům, poslancům a dalším zainteresovaným funkcionářům především e-mailové dopisy tisíce rodičů. Došlo sice následně k otevření několika ročníků škol, ale jen částečnému a navíc s nedostatečně odůvodněnou podmínkou celodenního nošení roušek ve školách. Od nového roku 2021 mají být školy opět zcela zavřené s výjimkou 1. a 2. ročníku ZŠ.

Je třeba opět hromadně zatlačit na politiky, aby věděli, že s jejich postupem popírajícím právo našich dětí na vzdělání zásadně nesouhlasíme. Požadujeme otevření všech škol a bez podmínek.

 

1. Pište našim politikům, zastupitelům, ředitelům, úřadůmPosílejte dopisy s poštovní známkou vládě a poslancům

 • Je kriticky důležité dávat našim zákonodárcům opakovaně vědět, co si o jejich nařízeních myslíme! Kdo mlčí, schvaluje, co se děje.
 • Pište opakovaně vaše příběhy, problémy, následky zavření škol a nařízení nosit neustále roušky; pište vaše názory na obrovské dopady, jaké má dlouhodobé zavření škol na zdraví a vzdělání dětí i na celou společnost. Politici si zjevně ve své honbě za epidemií vůbec neuvědomují obrovská rizika, jakým vystavují celou naši společnost a PŘEDEVŠÍM naše děti.
 • Posílejte FYZICKÉ DOPISY na poštovní adresy vládních zástupců, Poslancům, Senátorům, úřadům a dalším subjektům a POŽADUJTE ODPOVĚĎ! Poštovní adresy najdete ZDE.
 • Dejme politikům vědět, že je nás hodně a že v naší aktivitě nepolevíme, dokud nebudou naše děti moci zase normálně žít.
 • Žádejte zákonodárce, aby očkování proti covid-19 nebylo žádným způsobem vynucováno.
 • Žádejte vládu o přijetí zodpovědnosti a nápravu svých rozhodnutí.
 • Žádejte poslance PSP ČR o vyjádření nedůvěry této vládě.
 • Žádejte senátory o podání stížnosti k Ústavnímu soudu k přezkoumání odůvodněnosti vládních nařízení v souvislosti s covid-19.
 • Žádejte zastupitele měst a obcí ke stanovení přijatelných podmínek pro vaši školu.
 • Žádejte ředitele škol o uznání výjimky z důvodu výhrady svědomí.

 

2. Žádejte ministerstva a úřady o zodpovězení vašich dotazů

 

3. Sdílejte mezi své přátele, známé, veřejnostLeták iniciativy Vraťme děti do školy

 • Pomozte nám šířit povědomí o naší iniciativě mezi rodiče, studenty i učitele.
 • Stáhněte si náš leták v barevné nebo černobílé verzi.
 • Pomozte nám vysvětlovat naše záměry na sociálních sítích: stručně, slušně, vytrvale.
 • Rádi vám zprostředkujeme vystoupení s vaším příběhem v médiích.
 • Vydejte se na setkání za našimi zastupiteli a prezentujte jim naše společné požadavky osobně.

 

4. Co ještě mohu udělat pro změnu

 

 

Děkujeme, že do toho jdete s námi!

Doufejme, že se rozum i srdce brzy vrátí i do naší země.

 

Naši iniciativu můžete podpořit finančním darem na účet 2301897463/2010.