My plán máme, školu dáme – protest proti roční, totálně nesmyslné uzávěře škol v České republice

Tisková zpráva

28. 3. 2021 – Den učitelů, 429. výročí narození Jana Amose Komenského

Signatáři výzvy a petice Vraťme děti do školy a zemi do normálu společně s hnutím Otevřeme Česko se rozhodli vyburcovat vládu k činu. Sedm lodí Prague Boats ověnčených státními vlajkami a transparenty podporující okamžité otevření škol vyplulo na Vltavu v den, kdy vzdáváme hold učitelům a jejich nepostradatelné práci, tedy v neděli 28. března. Řekou se nesla hudba, kterou zajišťovali DJs na lodích a celá akce byla ke shlédnutí na sociálních sítích přes online stream. Všichni zúčastnění dodržovali současná hygienická nařízení a před akcí podstoupili antigenní testy. Lodě zvěstovaly, že ještě není vše ztraceno a právě teď je nejvyšší čas ukázat politikům, že si nenecháme ze země dělat kurník.

Distanční výuka a omezený život téměř dvou milionů školáků má pramalý vliv na vývoj pandemické situace, jak ukazují i nové studie z Itálie. Je s podivem, že v jiných zemích je vláda schopná udržet školy otevřené a pandemickou situaci v lepších číslech, než je tomu u nás. Dnes již známe výsledky nejedné studie (VIZ PŘÍLOHA), která dokazuje, že vliv školáků na šíření nákazy viru SARS-CoV-2 je minimální. Dramatické však budou následky, které si školáci po dlouhodobé online výuce odnesou. „Připadám si totálně bezmocná, vidím své děti, kterým chybí kamarádi, pohyb, dnes ale už i samotná škola a učitelé. Online výuka není stoprocentní náhradou a já jako pracující matka všechny resty nevykryji. Socializaci se spolužáky dětem taky nevynahradím. Mám strach z dlouhodobých dopadů této nucené a nesmyslné izolace,“ řekla matka tří dcer a iniciátorka akce, Mgr. Věra Komárová, podnikatelka, matka 3 dětí, spolumajitelka české značky Dermacol.

Zmatečná opatření pokračují. Ministr školství Robert Plaga představil v poslanecké sněmovně návrh o rotační výuce. Ta se ale zase nebude týkat všech žáků, nýbrž jen prvního stupně základních škol a posledních ročníků základních a středních škol, případně malotřídek. Ostatní žáci zase zůstávají ve vakuu distanční výuky. „Vládní nařízení jsou vydávána bez jasných analýz a důkazů o pravděpodobnosti šíření Covid 19. Proklamované důvody k uzavření škol naší vládou jsou pouze další prostředek, jak zbavit občany svobod a pod rouškou zdraví nadále prodlužovat nouzový stav s cílem rozkrást naší zemi,“ uvádí Jakub Olbert, otec 4 dětí, předseda hnutí Otevřeme Česko.

Pediatři, psychiatři, výživoví poradci a další odborníci z řad lékařů se shodují na tom, že zdravotní stav dětí se následkem domácí online výuky zhoršuje. Přibývá dětí závislých na počítači, dětí s ortopedickými problémy, depresemi, stouplo i procento dětí s obezitou. Pořekadlo „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“ bohužel platí i v negativním slova smyslu – pokud děti nebudou mít vžité zdravé stravovací a pohybové návyky, bude s věkem přibývat zdravotních problémů. „Předpokládáme, že se výrazně rozevřou nůžky. Děti z dobře strukturovaných rodin mohou ze situace profitovat, udrží si zdravý životní styl, osvojí si návyky, které se jim budou hodit v profesním životě a výrazně lépe se naučí pracovat na počítači. Oproti nim stojí děti z nízkopříjmových nebo defektních rodin, kde dítěti rodič strukturu nevytváří a dítě tak nemá šanci osvojit si správné návyky,“ vysvětlil MUDr. Tomáš Rektor, psychoterapeut, psychiatr a vedoucí lékař psychologické poradny Terapie.info.

„Je důležité si uvědomit, že zatímco onemocnění má zásadní negativní dopad pouze na malý zlomek nakažených, důsledky restriktivních až drastických opatření (jako například dlouhodobé zavíráníškol) a také nadbytečného strašení lidí mají zásadní dopad na většinu z nás. Celá společnost je ničena fyzicky i psychicky, materiálně i duchovně. Dopady na zdraví jsou zásadní,“ upozorňuje spoluorganizátor akce Karel Janeček, otec 4 dětí, pedagog, matematik a reformátor.

Vláda se stále tváří, že otevření škol projednává, vždy ale termíny plánovaného otevření zruší, nebo posune na neurčito. Proto 28. 3. 2021 vyjely lodě naděje na Vltavu a jejich poselství zní jasně. Vládo, otevřete školy, nejen napůl, nejen pro někoho, ale všechny a pro všechny. Vzdělání a vývoj generace dětí, které chodí do školy, je i vaší starostí a vaší vizitkou. Právo na vzdělání je součástí listiny základních lidských práv a svobod.

 

Videozáznam z protestu za návrat dětí do škol bez podmínek na Den učitelů 28. 3. 2021 „My plán máme, školu dáme“ na Vltavě